Fryzjer

1. Fryzjer  to specjalista, który zajmuje się strzyżeniem włosów, pielęgnacją, czesaniem, układaniem, farbowaniem, myciem oraz goleniem zarostu. Zawód fryzjera należy do grupy zawodów usługowych. Fryzjer, zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. W wielu nowoczesnych, ekskluzywnych salonach fryzjerskich mycie włosów połączone jest z szeregiem dodatkowych usług takich jak masaż głowy, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych etc. Zadaniem fryzjera jest odpowiednie ostrzyżenie i wymodelowanie włosów, aby osiągnąć efekt oczekiwany przez klienta. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów - farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Wiele salonów oferuje również usługi związane z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów czy zabiegami regeneracyjnymi włosów zniszczonych.  Fryzjer zajmuje się również tworzeniem fryzur okolicznościowych, tworzonych na specjalne okazje takie jak śluby, komunie, sylwester, chrzciny. Doradza klientom w doborze najlepszych środków pielęgnacyjnych oraz we właściwym dbaniu o wykonaną fryzurę.

 

2. W wyniku kształcenia w zawodzie fryzjer zdobędziesz kwalifikację:

AU. 21. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich.

 

3. Sylwetka absolwenta Fryzjer potrafi wykonywać następujące prace:

  • mycie włosów klientów, wykonywanie masażu głowy i stosowanie środków pielęgnacyjnych;
  • strzyżenie i modelowanie włosów;
  • koloryzacja włosów, rozjaśnianie, balejaż, dekoloryzacja;
  • przedłużanie i zagęszczanie włosów różnymi metodami;
  • tworzenie fryzur okolicznościowych;
  • przeprowadzanie zabiegów regeneracyjnych;
  • dbałość o czystość w miejscu pracy; golenie brody.

 

4. Fryzjer   może pracować w różnych zakładach fryzjerskich (damskich, męskich), albo prowadzić działalność na własny rachunek.

 

5. Baza dydaktyczna Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego kształci uczniów      w zawodzie fryzjer w klasach wielozawodowych. Nauka trwa 3 lata. W szkole odbywa się nauka przedmiotów ogólnych. Zawodu młodzież uczy  się na praktykach zawodowych w zakładach pracy i na  corocznych 4 tygodniowych kursach zawodowych.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Osiągnij sukces już dziś

Dowiedz się więcej!

Partnerzy