Winchester i Król Artur, czyli sobotni spacer po legendarnym mieście.

Winchester i Król Artur, czyli sobotni spacer po legendarnym mieście.

 

Winchester to perła południa Anglii. Był jej stolicą do przełomu XII i XIII wieku.

Poszukiwanie śladów Króla Artura rozpoczęliśmy od wizyty w tzw. The Great Hall, czyli jedynej części zamku Winchester Castle, która przetrwała do dziś. To najlepiej zachowana budowla z tamtego okresu – ma ok. 1000 lat. Zbudowany z kamienia, z pięknymi witrażami i rekonstrukcją okrągłego stołu, którego blat powieszono na ścianie, zrobił na nas duże wrażenie. Niektórzy z nas, przebierając się w stroje z epoki wczuwali się w role królów, katów i biskupów dobrze się przy tym bawiąc.

Potem krótka wizyta w miejskim muzeum (The City Museum), gdzie zgromadzono eksponaty jeszcze z epoki żelaza, a następnie przejście do pozostałości po starej bramie miejskiej (The Westgate), która służyła dawniej, jako więzienie dla dłużników.

Na planie miasta naszą uwagę zwróciła ogromna budowla – to 900 letnia gotycka katedra, najdłuższa w Europie i jedna z największych w Anglii. Zbudowana, jako świątynia katolicka zakonu benedyktynów stała się katedrą kościoła anglikańskiego za panowania Henryka VIII. Wewnątrz piękne gotyckie sklepienia, witraże, malowidła i zdobienia, grobowce królewskie oraz grób Jane Austin. To chyba jeden z największych i najpiękniejszych kościołów, jakie widzieliśmy.
Wokół katedry Harvest, Festival czyli tutejsze dożynki – stragany i traktory zupełnie jak w Polsce.

Na koniec spacer do starego miejskiego młyna – The City Mill. Zbudowany w XVIII wieku, napędzany wodą z rwącej rzeczki Itchen nadal pracuje.

Teraz, wyjeżdżając z Winchesteru rozumiemy już dlaczego Chris – nasz przewodnik, zabrał nas właśnie tutaj.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Osiągnij sukces już dziś

Dowiedz się więcej!

Partnerzy