„Poznaj Polskę”

W ramach projektu  Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” młodzież z klas III TGS, IV TOT oraz III TPE w dniach 21-23 X 2021r. wzięła udział w wycieczce do Wrocławia oraz Mosznej.

Zwiedzanie Wrocławia uczniowie rozpoczęli od najstarszej części miasta– to Ostrów Tumski, którego historia sięga X wieku. Młodzież podziwiała szereg zabytków sakralnych, w tym perełkę architektoniczną – Archikatedrę św. Jana Chrzciciela. Następnie przeszli do Starego Miasta i  Rynku, gdzie największe wrażenie zrobił  średniowieczny ratusz, unikatowy w skali Europy zabytek architektury gotyckiej i renesansowej, otoczony przez  urokliwe kamieniczki. Uczniowie mogli zobaczyć tu kamienice: gotyckie (tzw. Jaś i Małgosia), renesansowe (Kamienica pod Zieloną Dynią), manierystyczne (Kamienica pod Gryfami), barokowe (Kamienica pod Złotym Słońcem), historycystyczne (Kamienica pod Złotą Palmą), secesyjne (Rynek 13) i modernistyczne (Kamienica Pod Głową św. Jana), tym samym utrwalając wiedzę o stylach architektonicznych. Średniowieczny klimat mogli uczniowie poczuć w uliczce Stare Jatki,poznając jej historię i Pomnik Zwierząt Rzeźnych.

Kolejnym punktem był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. W wycieczce uczestniczyła grupa uczniów z kierunku Architektura krajobrazu, zatem dla nich była to szczególna okazja do zapoznania się z eksponowanymi tu gatunkami roślin oraz  cenna pomoc dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej. Uczniowie zwiedzili trzy muzea:

  • Muzeum Etnograficzne, przyglądając się   eksponatom będącym świadectwem życia dawnych i obecnych mieszkańców  Dolnego Śląska. 
  • Pawilon Czterech Kopuł, z jedną z największych w kraju kolekcją polskiej sztuki współczesnej, poznając z bliska dzieła wybitnych polskich artystów, takich jak m.in.: Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Katarzyna Kozyra, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Alina Szapocznikow.
  • Panorama Racławicka –uczniowie mieli okazję podziwiać monumentalne dzieło malarskie oraz w unikalnym środowisku edukacyjnym poszukiwali  śladów historii.

Trzeciego dnia uczniowie zwiedzali Zamek w Mosznej - jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych  obiektów zabytkowych w Polsce. Pałac w Mosznej otacza olbrzymi Park ze starodrzewem i rozłożystymi krzewami azalii i rododendronów.  Ponadto w ramach tego wyjazdu nauczyciele zabrali młodzież do niezwykłej atrakcji na turystycznej na mapie Polski - wrocławskiego ZOO. Tutaj uczniowie mogli zobaczyć niespotykane na terenie naszego kontynentu  zwierzęta oraz poczuć klimat gorącej Afryki w Afrykarium. Wycieczka była niezwykle atrakcyjna dla wszystkich uczestniczących w niej, umożliwiła bliższe  poznanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki, a dodatkowo dla uczniów  z kierunku Obsługa turystyczna i Architektura krajobrazu była okazją do wzbogacenia wiedzy zawodowej.  

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Osiągnij sukces już dziś

Dowiedz się więcej!

Partnerzy